lis 21, 2023
679

Typowe usterki elektrycznego wspomagania układu kierowniczego i ich diagnostyka.

Awarie elektrycznego wspomagania kierownicy i sposoby ich diagnozowania.

Elektryczne wspomaganie kierownicy (EPS) to nowoczesna technologia samochodowa, która stała się normą w każdym samochodzie osobowym. Elektryczne wspomaganie kierownicy zapewnia wiele korzyści, w tym oszczędność paliwa, ulepszone funkcje bezpieczeństwa, działanie autopilota i automatyczne parkowanie. Awarie elektrycznego wspomagania kierownicy sprawiają, że samochód jest niebezpieczny, dlatego naprawa elektrycznego wspomagania kierownicy  powinna zostać wykonana tak szybko, jak to możliwe. Awarie systemu mogą być zarówno proste, jak i złożone, które będą wymagały wymiany drążka kierowniczego. Najczęściej jednak elektryczne wspomaganie układu kierowniczego można z powodzeniem naprawić u doświadczonych specjalistów. 

Jak zdiagnozować awarię elektrycznego wspomagania kierownicy?

Przyjrzyjmy się, jakie problemy z elektrycznym wspomaganiem kierownicy są najczęściej spotykane i jak je zdiagnozować.

1. Objawy nieprawidłowego działania czujników kąta skrętu lub czujnika:
    • Nierównomierna reakcja na skręty kierownicy.
    • Brak siły w określonych kierunkach skrętu kierownicy.
    • Po uruchomieniu silnika drążek może obrócić koła bez udziału kierowcy.

Diagnostyka: Korzystanie ze skanera diagnostycznego do odczytania błędów wskazujących na awarię czujnika. Na drążku zdemontowanym z samochodu czujnik momentu można sprawdzić za pomocą oscyloskopu, po uprzednim włączeniu drążka za pomocą testera MS561.

2. Objawy problemów z okablowaniem, zerwanego lub luźnego połączenia w jednym z przewodów lub korozja w wiązce przewodów:
    • Tymczasowe awarie elektrycznego wspomagania układu kierowniczego.
    • Okresowe wyłączanie systemu.

Diagnostyka: Badanie połączeń elektrycznych, używanie multimetru i testera okablowania w celu znalezienia problemów: zwarcia, przerwy. Badanie elektrycznego wspomagania kierownicy w samochodzie za pomocą testera MS561, aby wykluczyć problemy ze wzmacniaczem.

3. Problemy z oprogramowaniem wzmacniacza można rozwiązać w przypadku nagłego, bez wcześniejszych przyczyn, wyłączenia wzmacniacza.

Diagnostyka: Kontrola płyty jednostki sterującej pod kątem widocznych usterek: śladów wnikania wody (tlenków), mikropęknięć w lutowaniu elementów, spalonych elementów i tak dalej. Jeśli płyta nie ma takich wad, istnieje możliwość, że jest to naprawdę awaria oprogramowania. Aby to sprawdzić, możesz zmienić oprogramowanie jednostki sterującej za pomocą testera MS561 i skanera diagnostycznego.

4. Problemy z jednostką sterującą EUR objawiają się brakiem odpowiedzi na sterowanie kierownicą. Ta awaria jest często poprzedzona uderzeniem lub wnikaniem wody podczas silnych opadów.

Diagnostyka: Podłącz do skanera diagnostycznego samochodu, aby odczytać kody błędów. Korzystanie z testera MS561 do przeglądania danych z jednostki sterującej. 

5. Awaria mechaniczna jest zwykle spowodowana nieostrożnym przejazdem przez przeszkody i doły na drodze, a także wnikaniem wilgoci wskutek uszkodzonych pylników i uszczelek olejowych. Usterka mechaniczna objawia się pukaniem podczas przejeżdżania przez nierówności, wibracją, zgrzytaniem i chrupaniem na zakrętach.

Diagnostyka: Wizualna kontrola stanu przekładni kierowniczej, kontrola luzu, demontaż i kontrola wewnętrzna.

 

Na kursie online „Diagnostyka i naprawa jednostek elektrycznego wspomagania układu kierowniczego” możesz poznać tajemnicy diagnozowania usterek elektrycznego wspomagania kierownicy i jak rozwiązać wszystkie problemy z elektrycznym wspomaganiem kierownicy. Na tym kursie pokazujemy, jak szybko i łatwo znaleźć usterkę elektrycznego wspomagania układu kierowniczego za pomocą testera MS561.

W przypadku pytań dotyczących szkolenia lub konsultacji nt testera MS561 napisz do komunikatora lub zadzwoń: +38 073 529 64 26, +48 833 13 19 70, +48 886 89 30 56 (Viber, WhatsApp, Telegram). W formacie wideokonferencji powiemy i pokażemy wszystkie możliwości testera MS561, a Ty upewnisz się, że diagnozowanie usterek elektrycznego wspomagania kierownicy za pomocą odpowiedniego sprzętu jest proste.

COMMENTS

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie do publikacji)
* komentarze: