cze 28, 2024
55

Diagnostyka i naprawa rozruszników-alternatorów 48V ze sprzętem MSG Equipment

Nowoczesny sprzęt do naprawy samochodów hybrydowych (MHEV)

Nowoczesne samochody stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i ekologiczne. Jedną z takich technologii, która się do tego przyczynia, są „miękkie hybrydy” PHEV, które wykorzystują układ elektryczny o napięciu 48 V.

Popularność „miękkich hybryd” stale rośnie. Procesowi temu sprzyjają trzy czynniki:
   • dla producentów jest to najprostszy sposób na spełnienie nowoczesnych norm środowiskowych dotyczących emisji szkodliwych substancji.
   • cena rynkowa pojazdów hybrydowych MHEV jest niższa w porównaniu z innymi rodzajami pojazdów hybrydowych, co czyni je bardziej atrakcyjnymi dla konsumentów wrażliwych na cenę.
   • obsługa i konserwacja samochodów z „miękką hybrydą” nie różni się od zwykłego samochodu z silnikiem spalinowym.

Kluczowym elementem samochodów MHEV jest rozrusznik-alternator, który pełni podwójną funkcję: działa jako rozrusznik do uruchamiania silnika i jako alternator do wytwarzania energii elektrycznej. Najbardziej rozpowszechniony jest wariant konstrukcji „miękkiej hybrydy” z wykorzystaniem tymczasowego rozrusznika-alternatora (BSG-Belt Starter Generator).


Niestety wielu właścicieli samochodów MHEV z rozrusznikiem-alternatorem pasowym 48 V miało do czynienia z niską niezawodnością tego podzespołu. Awaria rozrusznika-alternatora 48 V może prowadzić do zablokowania sieci elektrycznej 48 V, rozładowania akumulatora litowo-jonowego (Li-Lon) i akumulatora 12 V, w wyniku czego samochód straci zdolność do jazdy o własnych siłach.

 

Naprawa rozrusznika-alternatora 48V to godna alternatywa dla zakupu nowego podzespołu

Przez długi czas jedynym sposobem rozwiązania problemu z alternatorem 48 V była jego wymiana na nowy, który kosztuje imponującą kwotę. Alternatywna opcja naprawy - zakup używanego  alternatora 48V - jest opcją niedopuszczalną, ponieważ towarzyszyło temu duże ryzyko, a mianowicie:
    • nieznany stan techniczny używanego alternatora 48V, z powodu braku odpowiedniego sprzętu do jego diagnostyki w tym czasie;
    • brak gwarancji, że używany rozrusznik-alternator 48 V będzie działał przez długi czas, ponieważ jego zasoby mogły się już wyczerpać.

Sytuacja z wadliwymi rozrusznikami-alternatorami pasowymi 48 V zmieniła się teraz dramatycznie. Teraz dostępny jest sprzęt, który jest w stanie w pełni zdiagnozować alternatory 48 V – stanowisko MS005A. Dostępne stały się również części zamienne do części elektronicznej alternatora 48V - typowa awaria tych podzespołów, które mają wyższą niezawodność niż oryginalne podzespoły. 

Specjalistom MSG Equipment udało się opracować stanowisko MS005A, które zapewnia możliwość diagnozowania alternatorów-rozruszników pasowych 48V zarówno w trybie alternatora, jak i rozrusznika, a także umożliwia badanie jednostki sterującej alternatora za pomocą skanera diagnostycznego. W tym momencie stanowisko MS005A zapewnia diagnostykę alternatorów 48V następujących pojazdów:
   • AUDI: A6/A7/A8/Q7/Q8 z silnikami MHEV 3.0TDI i 3.0TFSI;
   • BMW: 3 seria, 5 seria, X3 z silnikami B47 MHEV i B48 MHEV;
   • FORD: Focus IV/Fiesta VIII/Puma II;
   • FORD TRANSIT CUSTOM z silnikiem 2.0 ECO HYBRID;
   • HYUNDAI: Tucson IV;
   • KIA: Sportage V.

Oprócz diagnostyki alternatora-rozrusznika 48V, w ofercie produktów MSK Equipment znajduje się Tester MS800A do diagnozowania i późniejszej regeneracji akumulatora litowo-jonowego 48V.

Szczegółowe porady na temat sprzętu do diagnostyki alternatorów-rozruszników 48 V i akumulatorów litowo-jonowych samochodów hybrydowych można uzyskać od naszych menedżerów - napisz do komunikatora lub zadzwoń: +38 067 459 42 99, +38 050 105 11 27, +48 833 13 19 70, +48 886 89 30 56  (Viber, WhatsApp, Tbelegram).

COMMENTS