sty 31, 2024
53

Samochody hybrydowe - trendy w sprzedaży i naprawie

Globalne trendy w sprzedaży samochodów hybrydowych i wzrost popularności usługi naprawy akumulatorów wysokiego napięcia

Zanim zaprezentujemy nasz produkt – Tester akumulatorów ni-mh li-ion MS800, rozważmy kilka kwestii dotyczących samochodów hybrydowych. Ogólnie rzecz biorąc, pojęcie „samochodu hybrydowego” teoretycznie obejmuje każdy samochód napędzany kilkoma alternatywnymi i niezależnymi od siebie źródłami energii. Zwykle pojazd jest nazywany hybrydowym, jeśli oprócz zwykłego silnika spalinowego (w większości przypadków na benzynę, ale czasami na olej napędowy) zainstalowany jest silnik elektryczny trakcyjny. Obecność silnika elektrycznego, jednego lub więcej, automatycznie oznacza obecność akumulatora wysokiego napięcia do ich zasilania, a zatem do pewnego stopnia związane z nimi problemy – takie jak na przykład naprawa akumulatora hybrydowego.

 

Typy samochodów hybrydowych, ich cechy i zalety

Samochody hybrydowe można podzielić na kilka grup, z których główną i najczęstszą są dwie:
    FHEV (full hybrid electric vehicle) - całkowita hybryda, w której akumulator wysokiego napięcia jest ładowany również podczas ładowania regeneracyjnego z silnika spalinowego.
    PHEV (plug-in hybrid electric vehicle) - samochody hybrydowe, których akumulator wysokiego napięcia można ładować z gniazdka, jak w BEV.

W pierwszej grupie (w większości należą do niej samochody hybrydowe starszej generacji) możliwość używania tylko trakcji elektrycznej jest bardzo mała – zwykle 5-20 km, akumulator wysokiego napięcia w większości pomaga w przyspieszaniu. Powodem tego jest przede wszystkim mała pojemność akumulatora wysokiego napięcia. Nie jest to jednak podyktowane oszczędnościami, ale kwestiami niezawodności i celowości.

Mniejszy akumulator jest łatwiejszy do naładowania - szczególnie przez rekuperację, w najbardziej pożądany sposób. Producenci pierwszych hybryd nie chcieli zainstalować zewnętrznego portu ładowania, i to nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Czynnik ludzki mógłby znacznie zmniejszyć zasoby akumulatora wysokiego napięcia, co mogłoby negatywnie wpłynąć na wizerunek hybryd jako wyjątkowo niezawodnych samochodów, a nawet odwrócić od nich kupujących już na samym początku.

Ponieważ w FHEV zamiast zawsze oszczędzającej osoby w proces ładowania jest zaangażowany „bezduszny” kontroler, który nie pozwala na spadek poziomu naładowania poniżej pewnego poziomu, to żywotność gwarancyjna akumulatora wysokiego napięcia w takich samochodach wynosi 8-10 lat lub około 500 000 km przebiegu, a w rzeczywistości, z zastrzeżeniem wszystkich zasad działania, wymiana lub regeneracja akumulatora hybrydowego w tych samochodach często jest potrzebna jeszcze później.

Ze wszystkimi zaletami całkowite hybrydy jednak mają znaczące wady w porównaniu z samochodami elektrycznymi. Główny - FHEV mają dolną granicę zużycia paliwa, co oznacza, że nie mogą osiągnąć zerowej emisji. Inną rzeczą jest PHEV, który zapewnia swoim właścicielom możliwość przejechania kilkudziesięciu kilometrów na napędzie elektrycznym, a następnie naładowania akumulatora wysokiego napięcia z zewnętrznej ładowarki.

Taka rezerwa mocy jest wystarczająca nie tylko do odwiedzania centrów metropolii, w których ruch pojazdów z silnikiem spalinowym jest już zabroniony lub będzie zabroniony w dającej się przewidzieć przyszłości, ale często po prostu do codziennych podróży do biura lub sklepu. Jednocześnie, podczas długich podróży po terenie, gdzie liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest ograniczona, PHEV ma niezaprzeczalną przewagę nad pojazdami typu BEV pod względem niezależności od nich, a tym samym autonomii.

 

Perspektywy rozwoju pojazdów hybrydowych

Globalne trendy sprzedaży samochodów hybrydowych są niejednoznaczne. Z jednej strony, jak piszą media, w Europie, w szczególności w Niemczech, występuje trwały i silny spadek popytu na PHEV: w listopadzie 2023 r. sprzedano ich o 59% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. Należy jednak pamiętać, że sytuacja w takim czy innym stopniu jest ogólnie charakterystyczna dla zelektryfikowanych samochodów i jest bardziej związana z wycofaniem rządowych programów wsparcia niż ze spadkiem zainteresowania kupujących. Na przykład tam i w tym samym okresie popyt na BEV również spadł o 22%.

Jednocześnie na rynku północnoamerykańskim, gdzie nabywcy samochodów elektrycznych są bardziej zachęcani, sprzedaż rośnie nie tylko w segmencie BEV, ale także w PHEV, co jest szczególnie widoczne na przykładzie korporacji Toyota, która jako pionier w tej dziedzinie nadal preferuje hybrydy, a nie samochody elektryczne. Według publikacji InsideEVs, hybryd plug-in pod marką macierzystą w 2023 roku sprzedano o 11% więcej niż w poprzednim, a pod marką Lexus o 69%.

Najlepsze wyniki w tej dziedzinie pokazuje Stellantis, który oferuje kupującym w USA samochody pod krajowymi markami Chrysler, Jeep i Dodge. Sprzedaż PHEV wzrosła w ubiegłym roku 4-krotnie, lub o 132%.

Chociaż kompletne oszacowanie liczby samochodów hybrydowych na świecie jest dość trudne, już z powyższych danych wynika, że mówimy o setkach tysięcy samochodów sprzedanych tylko w ubiegłym roku. Jednocześnie całkowitą liczbę xEV sprzedanych w ubiegłym roku szacuje się na około 13,5 miliona sztuk.

 

Jak naprawiać baterie samochodów hybrydowych

Stały i uporczywy popyt na samochody elektryczne oznacza zapotrzebowanie na usługi ich obsługi technicznej i naprawy. A jeśli wiele podzespołów i zespołów samochodów całkiem elektrycznych i hybrydowych ze względu na cechy konstrukcyjne działa w trybie oszczędzającym (jak na przykład układ hamulcowy lub hybrydowy silnik spalinowy), wówczas szczyt obciążeń i usterek przypada na akumulator wysokiego napięcia. Akumulator wysokiego napięcia w hybrydzie, podobnie jak w EV, można bezpiecznie nazwać najważniejszą częścią, przynajmniej cenowo. Jak wiadomo, w przypadku samochodu elektrycznego z przebiegiem może on stanowić ponad połowę wartości rezydualnej.

Dlatego opracowaliśmy sprzęt, który można wykorzystać do naprawy akumulatorów wysokiego napięcia hybryd i pojazdów elektrycznych. MS800 może być stosowany zarówno do diagnostyki, jak i równoważenia modułów, co jest również integralną częścią regeneracji akumulatorów hybrydowych. Może być stosowany zarówno jako tester akumulatorów nimh stosowanych głównie w HEV, jak i jako tester akumulatorów litowo-jonowych.

Możliwości MS800:

  • diagnostyka modułów akumulatora wysokiego napięcia z określeniem ich pojemności;
  • ładowanie ogniw baterii połączonych szeregowo;
  • równoważenie modułów napięciem;
  • przygotowanie baterii do przechowywania, ładując moduły do pożądanego poziomu.

Cechy urządzenia:

  • 36 oddzielnych kanałów do testowania modułów Ni-MH lub Li-Ion;
  • tryb automatyczny;
  • zapisywanie danych, w tym na nośniku USB;
  • ekran dotykowy;
  • bezpłatna aktualizacja oprogramowania.

Tester MS800 to wyjątkowy sprzęt dla samochodów przyszłości, nowa era obsługi technicznej.

COMMENTS

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie do publikacji)
* komentarze: