sty 13, 2023
397

Jak serwisować samochódy elektryczne Tesla

Regularne kontrole pojazdu Tesli. Obsługa techniczna pojazdów Tesli w serwisie samochodowym. Skaner diagnostyczny LOKI do obsługi wszystkich modeli po

Eksploatacja każdego samochodu oznacza obowiązkową okresową obsługę techniczną, ponieważ samochód jest dość skomplikowany technicznie. Zapewnienie równej żywotności wszystkich podzespołów i układów w samochodzie jest trudne i ekonomicznie niepraktyczne. Terminowa obsługa ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia: bezpieczeństwa, niezawodności, żywotności, zachowania komfortu i wartości samochodu podczas sprzedaży na rynku wtórnym. Obsługa techniczna (OT) samochodu osobowego obejmuje codzienne monitorowanie przez kierowcę jego stanu technicznego i okresową obsługę techniczną w serwisie. 

W przypadku pojazdów Tesli codzienne kontrole są poniższe:
    • badanie stopnia naładowania akumulatora trakcyjnego.
    • badanie sprawności zewnętrznych urządzeń oświetleniowych, kierunkowskazów, spryskiwaczy przedniej szyby.
    • badanie opon pod kątem uszkodzeń.
    • badanie działania układu hamulcowego, w tym hamulca postojowego.
    • badanie pasów bezpieczeństwa.
    • kontrola śladów wycieków płynów eksploatacyjnych. 

Oprócz codziennych kontroli właściciel samochodu Tesla powinien co miesiąc przeprowadzać takie kontrole:
   • Stan i ciśnienie we wszystkich oponach.
   • Poziom płynu spryskiwacza.
   • Działanie układu klimatyzacji.

Okresowa obsługa techniczna pojazdów elektrycznych Tesla w serwisie z reguły obejmuje następujące etapy:
   • Diagnostyka samochodu jako całości lub poszczególnych jego jednostek;
   • Adaptacja układów i podzespołów;
   • Wymiana płynów technicznych i / lub części zgodnie z przepisami.

Obsługa techniczna pojazdów Tesli w serwisie samochodowym

Wszyscy wiemy, że konstrukcja samochodów elektrycznych znacznie różni się od zwykłych samochodów z silnikiem spalinowym. W związku z tym diagnostyka pojazdów elektrycznych jest również inna. W przypadku samochodów Tesli różnica ta jest jeszcze większa. Samochody Tesli nie mają standardowego złącza diagnostycznego OBD2. Z tego powodu wymagany jest specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, który dostępny tylko w serwisach dealerskich.

Tesla stworzyła serwis online Toolbox 3, który pozwala na wykonanie wielu czynności serwisowych dla samochodów swojej produkcji. Ze wszystkimi zaletami serwis Toolbox 3 nadal się nie nadaje do serwisu ze względu na ograniczoną funkcjonalność, niewystarczającą ilość dokumentacji i brak wsparcia technicznego.

Do niedawna pełna diagnostyka była problemem. Teraz sytuacja się zmienia, od teraz każdy niezależny serwis lub stacja obsługi może wybrać i zamówić skaner diagnostyczny LOKI. Dzięki LOKI możliwe jest wykonanie pełnego zakresu prac diagnostycznych, konserwacyjnych i naprawczych w całej gamie pojazdów Tesli.

Po diagnostyce można przystąpić do eliminacji stwierdzonych usterek i regularnej wymiany płynów technicznych i części. W przypadku samochodów Tesli jest to:

1. Filtr kabinowy:
• Model 3, Y – wymiana co 2 lata.
• Model S i X (lata produkcji 2012-2020) – wymiana co 2 lata, w przypadku samochodów wyprodukowanych po 2020 roku – wymiana co 3 lata.

2. Wysokowydajny filtr cząstek stałych (HEPA) – wymiana co 3 lata.

3. Płyn hamulcowy – wymiana co 2 lata lub co 40000 km.

4. Płyn chłodzący akumulatora – wymiana co 4 lata lub 80 000 km.

5. Klimatyzacja – serwis co 2 lata. Wymiana pochłaniacza wilgoci klimatyzatora co 3-4 lata w zależności od modelu.

6. Wymiana klocków hamulcowych co 100 000 km.

7. Smarowanie wszystkich zacisków hamulcowych co 12 miesięcy lub 20 000 km w przypadku pojazdów eksploatowanych w regionach o zimnym klimacie.

Ostatnim etapem obsługi samochodu Tesli jest adaptacja układów i podzespołów samochodu, z czym doskonale radzi sobie skaner diagnostyczny LOKI. 

Skaner LOKI ma rozbudowaną funkcjonalność, prosty i przejrzysty interfejs, wszystkie operacje diagnostyczne są maksymalnie zautomatyzowane. Do skanera regularnie dostępne są dodatkowe moduły oprogramowania, które umożliwiają edycję ukrytych parametrów konfiguracji samochodu lub przypisanie kluczy do samochodu.A jeśli masz jakieś pytania podczas pracy ze skanerem LOKI, zawsze możesz skontaktować się z Pomocą techniczną.

Chcesz wiedzieć więcej lub masz pytania, napisz do komunikatora lub zadzwoń: +38 073 529 64 26 (Viber, WhatsApp, Telegram).

COMMENTS

Dodaj komentarz

* Imię:
* E-mail: (Nie do publikacji)
* komentarze: